REKKEN – Traditiegetrouw wordt op de tweede zaterdag in mei (10 mei) de Nationale Molendag gehouden. De meeste Nederlandse molenaars openen dan hun molen voor het publiek. Hoewel nog nauwelijks molenaars ‘van de wind’ kunnen leven omdat de molens hun economische functie hebben verloren, zijn ze nog steeds opvallende ambachtslieden.
Molenaars
De Hollandsche Molen heeft zich vooral na de Tweede Wereldoorlog ingezet voor het behoud van molens. Toen bleek dat veel molens geen goed opgeleide molenaars hadden, is de Gilde van Molenaars in het leven geroepen. Het Gilde verzorgt de opleiding tot bevoegd molenaar. Hun ambacht wordt nu formeel als internationaal cultureel erfgoed beschouwd. De Rekkense molenaars zullen de tweede zaterdag in mei de ‘in feestvreugde gezette’ wieken van de Piepermolen van 10.00 tot 16.00 uur lustig laten draaien en de molen is natuurlijk gratis toegankelijk.
Vrijwillig
De vrijwillige molenaars leiden dan de belangstellenden met alle plezier rond om ze alles over deze windkorenmolen te laten zien en vertellen. In de onderdoorgang van de beltmolen kunne de bezoekers vier panelen bekijken waarop de werking van de molen wordt uitgelegd voordat zij boven één en ander in werkelijkheid kunnen gaan bekijken. Maar er is tijdens de Nationale Molendag in Rekken meer te beleven: traditiegetrouw wordt er ter verhoging van de feestvreugde rondom de Piepermolen weer een lokale markt gehouden waar men kan genieten van allerlei activiteiten van onder andere de Plaggenmeijers, de Radio Amateur Club en verschillende ambachtelijke demonstraties van weefsters en een borduurster. De geur van vers gebakken (spek)pannenkoeken rondom de molen brengt de bezoeker ongetwijfeld in de verleiding brengen om er iets van te proeven. Dat hoeft geen bezwaar te zijn want het proeven is gratis. In de buitenoven gaat de bakker de bekende en felbegeerde bruine bollen bakken. Deze broden worden tijdens molendag aan belangstellenden te koop aangeboden, zolang de voorraad strekt, en er is traditiegetrouw ook weer een bloemenmarkt. En dat op de dag voor moederdag. Kortom, op 10 mei is er rondom de Rekkense molen van alles te doen en een bezoek is zeker de moeite waard.