Neede viert 33e editie van de Nationale Jammarkt met smaak en traditie


NEEDE – Op woensdag 27 augustus 2025 verandert het centrum van Neede opnieuw in een paradijs voor liefhebbers van jam, marmelade en zomerse zoetigheid. De 33e editie van de Nationale Jammarkt belooft een feestelijke dag vol smaak, ambacht en nostalgie. Met tientallen kramen, live entertainment en de traditionele presentatie van de Jamkoningin is het evenement inmiddels uitgegroeid tot een vaste waarde in de regio Berkelland en ver daar buiten.

Uniek evenement eert jamhistorie en trekt duizenden bezoekers naar de Achterhoek
Wat de Jammarkt in Neede zo bijzonder maakt, is niet alleen het aanbod van jam, gelei, confituur en chutney, gemaakt door zowel professionals als hobbyisten, maar ook de unieke geschiedenis die eraan ten grondslag ligt.

Een traditie geworteld in Needse jamhistorie
De oorsprong van de Jammarkt gaat terug tot 1991, toen een groep betrokken inwoners en gemeentevertegenwoordigers besloot om Neede’s vergeten jamverleden nieuw leven in te blazen. In het begin van de twintigste eeuw stond in Neede namelijk een van de eerste echte jamfabrieken van Nederland: de fabriek van de Tuinbouwmaatschappij ‘Gelderland’, opgericht in 1903. In de oogsttijd werkten veel inwoners uit Neede en omliggende dorpen in de fabriek, die tot de crisisjaren van de jaren dertig actief was. Het idee om een markt te organiseren rondom jam en vruchtenconserven ontstond uit de wens om deze lokale geschiedenis te eren. Wat begon met twintig kramen en een handvol bezoekers, groeide uit tot een nationaal evenement met meer dan 130 standhouders en tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland.


Een feest voor alle zintuigen
De Jammarkt biedt naast een breed scala aan jamproducten ook demonstraties, proeverijen en een randprogramma met muziek, straattheater en kinderactiviteiten. De presentatie van de Jamkoningin is een jaarlijks hoogtepunt, waarmee het evenement op feestelijke wijze wordt geopend. De markt vindt plaats in het hart van Neede, onder andere aan de Oudestraat en Borculoseweg, en is gratis toegankelijk voor bezoekers van alle leeftijden.

 

Deel dit artikel:

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Meer nieuws

Scroll naar boven