Zwarte parels in Noordijk: Friese foksuccessen bij Stal ’t Kempke

NOORDIJK – In het landelijke Noordijk, verscholen tussen de weilanden, ligt Stal ’t Kempke. Hier fokken Martin en Sabrina Vrieze met passie en vakmanschap Friese paarden van uitzonderlijke kwaliteit. Met hun karakteristieke zwarte kleur, lange manen en edele uitstraling behoren Friese paarden tot de meest geliefde rassen in de sport, fokkerij en recreatie. Wat velen niet weten, is dat juist in deze kleine stal grote successen worden geboekt.
Fokken met visie en respect voor het ras
Stal ’t Kempke richt zich op het fokken van rastypische, gezonde Friese paarden met een laag verwantschap. Omdat het Friese ras een gesloten stamboek kent, is het essentieel om zorgvuldig te fokken met oog voor genetische diversiteit. “We besteden veel aandacht aan gezondheid, karakter en verwantschap,” vertelt Martin Vrieze. “Het is onze missie om sterke, eerlijke Friezen te fokken die het ras verder helpen.” Een van de hoogtepunten uit de fokkerij van Stal ’t Kempke is de hengst Alke 468. Deze werd in 2008 geboren op de stal en later goedgekeurd als dekhengst door het Koninklijk Friesch Paarden-Stamboek (KFPS). Met een verwantschap van slechts 15,7% was hij destijds de minst verwante Friese dekhengst wereldwijd. Zijn nakomelingen presteren tot op hoog niveau in de sport, ook internationaal.
Modelmerrie en kroonresultaten
Niet alleen bij de hengsten, maar ook bij de merries boekt Stal ’t Kempke indrukwekkende resultaten. In de afgelopen twee jaar werden Simke van ’t Kempke en Maaike van ’t Kempke onderscheiden met de predicaten Ster AA en Kroon AA. Het absolute hoogtepunt vond plaats op 13 september 2025 tijdens de Centrale Keuring in Harich, waar Femke van ’t Kempke het predicaat “Model” kreeg – het hoogst haalbare voor een Friese merrie. Femke is gefokt en in eigendom van Martin en Sabrina, en heeft een verwantschap van slechts 16,35%. Ze staat op de zevende plaats van de 300 meest onverwante merries ter wereld, deze hebben een exterieur beoordeling van 107 punten of hoger terwijl het gemiddelde 100 punten is. “Dat we als kleine fokker met gemiddeld 1,5 veulen per jaar zowel een goedgekeurde dekhengst als een modelmerrie hebben voortgebracht, is een droom die uitkomt,” zegt Sabrina Vrieze trots. “Het geeft ons een sterke basis om door te gaan met onze hobby: het fokken van edele, gezonde Friese paarden met karakter.” Stal ’t Kempke is te volgen via Facebook en Instagram, waar regelmatig updates worden gedeeld over de paarden, veulens en keuringen.

Deel dit artikel:

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Meer nieuws

Scroll naar boven